Wrzesień 2013

Dodane przez w Czasopisma, Kultura | 0 komentarzy

Vanity Fair ma już 100 lat!

Vanity Fair” – jedno z najsłynniejszych amerykańskich czasopism – obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. Pierwszy numer miesięcznika ukazał się w 1913 r. Jego tytuł brzmiał „Dress & Vanity Fair”. Od początku czasopismo spotkało się z sympatią wśród czytelników. Było to dużą zasługą zawartych w nim treści. Czytając tę gazetę, można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kultury, życia gwiazd, polityki, mody. Rozległa tematyka powodowała, że w „Vanity Fair” każdy mógł znaleźć coś, co go interesowało. Mimo tego, że miesięcznik szybko zdobył wielką sławę, to jednak zniknął z rynku w 1936 r. W ten sposób publikujące go wydawnictwo Conde Nast Publications próbowało poradzić sobie z kłopotami finansowymi, które nadeszły wraz z Wielkim Kryzysem.

„Vanity Fair” wróciło na rynek w lutym 1983 r. Niewiele czasu zajęło mu ponowne zdobywanie popularności. Od początku treści publikowane w czasopiśmie były starannie dobierane i weryfikowane, a na jego łamach pisali świetni redaktorzy. Dodatkowo, praktycznie w każdym wydaniu do dziś pojawiają się teksty autorstwa znanych pisarzy. Bardzo dokładnie wybierane są także okładki. Wysoka jakość czasopisma i najlepsi specjaliści pracujący przy jego wydawaniu sprawiają, że jest ono uważane za jeden z bardziej prestiżowych tytułów w branży prasowej.

Mimo przerwy, jaka wystąpiła po zawieszeniu wydawania „Vanity Fair” w okresie Wielkiego Kryzysu, wydawnictwo postanowiło, że urodziny miesięcznika będą obchodzone w bieżącym roku. Z okazji tego wydarzenia, przygotowany ma zostać jego specjalny numer. Tym urodzinowym będzie wydanie październikowe. Choć jeszcze się ono nie ukazało, to już wiadomo, że na okładce znajdzie się wykonana przez słynną Annie Leibovitz fotografia seksownej Kate Upton stylizowanej nieco na Marilyn Monroe. W środku znajdą się kolejne zdjęcia autorstwa Leibovitz, a także fotografie wykonane przez znanych fotografów Mario Testino czy Bruce’a Webera.

100 lat Vanity Fair

Październikowy numer zostanie podzielony na 10 rozdziałów, a każdy z nich będzie opowiadał o jednej dekadzie istnienia czasopisma. Będzie więc bardzo sentymentalnie, a ci, którzy dopiero od niedawna czytają miesięcznik, będą mogli go lepiej poznać. Także na oficjalnej stronie www „Vanity Fair” świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotowuje archiwalne wydania, które będą dostępne w wersji elektronicznej. Powstać ma też specjalny film i album poświęcony historii czasopisma.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.