Dodane przez w Kino | 0 komentarzy
Oscary 2012 rozdane!
„And the Oscar goes to…” na te słowa z pewnością czekali wszyscy nominowani do Oscara – najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody w przemyśle filmowym. Kto się doczekał, a kto musiał przełknąć gorycz porażki?
Oscarowe zwycięstwa i porażki
W Los Angeles już po raz 84. odbyła się wyczekiwana ceremonia rozdania Oscarów. Jak każdego roku do ostatniej chwili obstawiano zwycięzców. Decyzje Akademii były jednak w tym roku bardzo zaskakujące. Wielu, uważanych za faworytów, musi obejść się smakiem. Największym wygranym okazał się film „Artysta” produkcji francusko-belgijskiej. Zgarnął aż 5 statuetek w najważniejszych kategoriach (najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszoplanowy, kostiumy, muzyka oryginalna). Taki wynik głosowania, to spory przełom w oscarowych typowaniach. Nagrodę główną, za najlepszy film, przyznano filmowi, zupełnie nie hollywoodzkiemu, czarno-białemu, niememu. Zaraz za nim znalazł się film familijny „Hugo i jego wynalazek„. Ten także zdobył 5 statuetek, jednak w technicznych kategoriach (zdjęcia, scenografia, montaż dźwięku, dźwięk, efekty specjalne) . Największe porażki? O niefarcie mogą mówić twórcy filmów „Moneyball” i „Czas wojny„. Oba filmy otrzymały po 6 nominacji, w obu przypadkach, żadna nominacja jednak nie przyniosła Oscara.
Oscary w kategoriach aktorskich
Jak Oscary przebiegły z punktu widzenia aktorów? Jeśli chodzi o pierwszoplanową rolę kobiecą – nie było zaskoczenia. W tym roku bezkonkurencyjna była Meryl Streep, która doskonale wcieliła się w postać Margaret Thatcher. Od czasu premiery filmu zgarniała wszystkie możliwe nagrody. Tegoroczny Oscar, wręczony przez Colina Firtha, jest już jej trzecim na koncie – konsekwencją aż 17. nominacji. Niespodzianka jednak czekała pierwszoplanowych aktorów. Przed ceremonią za głównego faworyta uważany był George Clooney za rolę w „Spadkobiercach„. Wydawało się, że jego najpoważniejszą konkurencję stanowił, także jego przyjaciel, Brad Pitt, który życiową formę pokazał w filmie „Moneyball„. Natalie Portman nie wręczyła jednak statuetki żadnemu z nich. Oscar powędrował do francuskiego aktora – Jeana Dujardina za rolę w „Artyście”.
Scenariusz na miarę Oscara
Oscarami zostały nagrodzone dwa scenariusze – oryginalny i adaptowany. Najlepszym scenariuszem oryginalnym okazał się ten do filmu „O północy w Paryżu” autorstwa Woody’ego Allena, który w swojej kategorii pokonał wydawałoby się niezwyciężonego „Artystę”. Nagrodzony scenariusz adaptowany to „Spadkobiercy” Alexandra Payne’a, który powstał na bazie powieści pisarki hawajskiej Kaui Hart Hemmings.
Najlepszy film nieanglojęzyczny
To kategoria, która budziła największe emocje w Polsce. Wszystko za sprawą filmu Agnieszki Holland „W ciemności”, który znalazł się w gronie 5 najlepszych. Oscara jednak nie otrzymał, choć w Stanach Zjednoczonych zebrał bardzo dobre recenzje. Miał jednak potężnego konkurenta, który dał już o sobie znać podczas rozdania Złotych Globów. To irański film „Rozstanie” w reżyserii Asghara Farhadiego.