Grudzień 2011

Dodane przez w Książki | 0 komentarzy

Nowość wydawnicza – Mr. Pebble i Gruda

Typowo kobieca literatura, osadzona w realiach Polski Ludowej, gdzie wybory były znacznie trudniejsze, a rzeczywistość jawiła się tylko w szarych barwach. Z drugiej strony są też Stany Zjednoczone, miejsce jawiące się jako raj. W powieści jest miłość, śmierć i dużo ironii, czyli wszystko, czego kobieta (ale nie tylko) szuka w dobrej powieści.

Mr. Pebble i Gruda - Mariusz Ziomecki

Jan Kamyk jest cenionym poetą. Po śmierci żony nie czuje się dobrze w peerelowskim otoczeniu. Wyjeżdża z synem za ocean. Samotnie wychowuje utalentowanego muzycznie chłopca, który jest opóźniony w rozwoju. Zmienia nazwisko. W USA przedstawia się jako John Pebble i rozpoczyna karierę nauczyciela akademickiego. Idealnie uporządkowane życie kończy się w momencie otrzymania nagrania, na którym słychać głos zmarłej żony poety.

Książka Ziomeckiego jest o życiu w trudnych czasach. O przeżyciach silnie związanych z polską historią. Z tą historią, która dla współczesnego pokolenia wydaje się zbyt daleka, a która miała miejsce zaledwie pół wieku temu. Powieść nawiązuje do rzeczywistości stanu wojennego, życia na emigracji, a nawet Holocaustu.

Powieść Mariusza Ziomeckiego charakteryzuje się wielowątkową fabułą i interesującą narracją. Opowieść o czasach PRL-u wciąga niezmiernie, a ponad 900 stron bardzo szybko się kończy. Ciekawi akcja związana z zakończaniem śledztwa o pewnej operacji wojskowej, historia miłość głównego bohatera oraz jego mimowolna chęć powrotu do ojczystego kraju. Książka nie tylko wzrusza i porusza, ale także bawi, dlatego warto sięgnąć po tę pozycję.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.