Luty 2014

Dodane przez w Ciuchy, Moda i styl | 0 komentarzy

Modna kurtka o wojskowo-eskimoskich korzeniach

Parka to kurtka wyjątkowa. Interesujący jest nie tylko jej krój i różnorodne zastosowanie, ale przede wszystkim, jej niestandardowa historia. Zanim parka trafiła na światowe wybiegi mody, była znana w amerykańskiej armii, a wcześniej korzystali z niej głównie Eskimosi.

Parka to kurtka stworzona na wzór okryć wierzchnich, z których od lat korzystali Eskimosi. W pierwszej połowie XX wieku została ona jednak skopiowana przez amerykańskie wojsko, które poszukiwało wygodnych rozwiązań na przetrwanie wojny w najchłodniejszych porach roku. Parka okazała się być strzałem w dziesiątkę, ponieważ jej krój sprawiał, że nie ograniczała ruchów, więc nie przeszkadzała w walce, a jednocześnie gwarantowała zachowanie ciepła i chroniła przed wychłodzeniem organizmu nawet podczas arktycznych mrozów.

parka

Na początku lat 60. XX wieku parką zainteresowali się projektanci mody, którzy uznali, że z tak funkcjonalnej kurtki należy stworzyć strój, który dodatkowo będzie jeszcze atrakcyjny pod względem wizualnym. Nie musieli przy tym zbyt wiele się napracować. Od tamtej pory kurtka tego typu, co jakiś czas pojawiała się na światowych wybiegach i pozostawała na nich przez jeden lub dwa sezony po to, by potem znów zniknąć, a za jakiś czas znów się pojawić.

Ostatnim razem parki były modne w sezonie jesienno-zimowym 2010/2011. Teraz znów powracają. Promują ją marki takie, jak Burberry czy Prabal Gurung. Chociaż wciąż należy do okryć zapewniających ciepło i wygodę, to jednak jej krój przez wszystkie lata przyjął formę zdecydowanie kobiecą, dzięki czemu kurtka spodoba się nawet tym paniom, którym bardzo zależy na podkreślaniu atutów swojej płci. Wszystkie proponowane w tym roku parki łączą w sobie dziewczęcy styl oraz pełną wygodę sprawdzającą się w każdych okolicznościach. W parce można iść do pracy, na zakupy czy na spacer z dzieckiem. Ze względu na pochodzenie parki, wśród kurtek tego typu wciąż dominują odcienie kojarzące się z wojskiem, więc znajdziemy wiele ubrań w tonacji khaki, ciemnej zieleni, beżu i brązu. Pojawiają się też parki granatowe i czarne. Niemal obowiązkowym wykończeniem są przy nich kaptury otoczone ciepłym futerkiem, które chroni nie tylko przed mrozem, ale także wiatrem. Żeby jednak modnie nosić parkę, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednich dodatkach. Specjaliści modowi polecają, by były to grube rękawiczki i długie, modne szaliki, najlepiej z ciekawymi wzorami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.