Dodane przez w Fryzury | 0 komentarzy
Kuracja regeneracyjna dla włosów zniszczonych
Najgorszymi wrogami naszych włosów są: niewłaściwa dieta, ostre słońce (promieniowanie UV), dym nikotynowy, zabiegi koloryzacji, trwałej ondulacji bądź wyniszczającej stylizacji (używanie lokówki, prostownicy, suszarki). Szkodzi im także zbyt silne szczotkowanie (lub robienie tego na mokro) i tarcie głowy podczas wycierania ręcznikiem.
Włosy zniszczone i suche pozbawione są swej elastycznej struktury, zaś ich łuski stają się odchylone i połamane. Są one szorstkie w dotyku, zmatowiałe, a także bardziej podatne na plątanie się i nadmierne przesuszenie. Najprostszą i najszybszą regeneracją dla włosów zniszczonych jest obcięcie ich końcówek. Jednakże strzyżenie nie jest jedyną formą regeneracji włosów. Aby przywrócić zdrowy wygląd naszej czupryny, powinniśmy wykonywać zabiegi regenerujące i regularnie odbudowywać uszkodzoną strukturę włosa.
Akcja – regeneracja
Regeneracja polega na tym, że stopniowo odbudowuje się uszkodzone partie włosa. Stosuje się wówczas preparaty regenerujące, które zawierają ceramidy i proteiny. Włos ulega długotrwałej poprawie, odzyskuje dobrą kondycję, nawilżenie, blask i elastyczność, zaś ubytki w jego strukturze zostają zlikwidowane. Poprawia się także kondycja skóry głowy. Nie wolno przesadzać z substancjami czynnymi zawartymi w preparatach, ich nadmiar powoduje, iż włosy stają się ciężkie, przetłuszczone, wiotkie i trudne do ułożenia.
Włosy zniszczone powinno się regenerować raz w tygodniu (w przypadku silnego zniszczenia struktury włosa – nawet 2-4 razy w tygodniu). Kuracja regenerująca włosy powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego szamponu i właściwej odżywki (najlepiej z tej samej serii) – do włosów suchych i zniszczonych. Preparaty te powoli, lecz skutecznie odbudowują strukturę włosa i tworzą niewidoczny filtr, chroniący włosy.
Regenerujące kosmetyki do włosów
Kolejnym krokiem w regeneracji jest wybór maski, która wygładzi powierzchnię włosa i odbuduje jego strukturę, dzięki skoncentrowanym w niej składnikom (np. keratynie). Maski do włosów zniszczonych powinno się używać 2-3 razy w tygodniu. Po ok. 3 miesiącach stosowania tego preparatu nasza zniszczona czupryna odzyska zdrowie, blask i piękno. Włosy zniszczone i suche nie mogą być stylizowane kosmetykami z alkoholem. Pianki, żele czy lakiery muszą mieć w sobie substancje wygładzające, aby ukryć puszące się włosy i ich rozdwojone końcówki. Powinno się także unikać częstego farbowania i wykonywania trwałej ondulacji. Amoniak i woda utleniona, potrzebne do tych zabiegów, mają destrukcyjny wpływ na słabe włosy.
Maski i odżywki do włosów domowej roboty
W czasie kuracji regeneracyjnej włosów zniszczonych można również powrócić do sprawdzonych metod z babcinej apteczki. Oto kilka z nich:
- Maska piwna: pół szklanki letniego piwa wymieszać z żółtkiem i rozprowadzić na włosach. Spłukać dokładnie po 20 minutach.
- Maska z oliwy z oliwek: 2 łyżki oliwy z oliwek wymieszać z żółtkiem (podwoić składniki, gdy się ma długie włosy), rozprowadzić je na włosach i okryć ręcznikiem. Zmyć maskę po 30 minutach za pomocą ciepłej wody rozcieńczonej sokiem z cytryny.
- Płukanka ziołowa: 3 łyżki pokrzywy, 3 łyżki tymianku, 2 łyżki nasturcji oraz 2 łyżki łopianu zalewamy litrem wody i gotujemy przez 20-25 minut. Po ostudzeniu płuczemy czuprynę wywarem z tych ziół (wcześniej należy umyć włosy).