Marzec 2013

Dodane przez w Książki, Kultura | 0 komentarzy

Kobiety kochają książki Janusza L. Wiśniewskiego

Janusz Leon Wiśniewski to polski pisarz, który zyskał wielką sławę po tym, jak na księgarnianych półkach ukazała się jego debiutancka książka „Samotność w sieci”. Publikacja została szczególnie dobrze przyjęta przez kobiety. Niemniej jednak, sam autor przyznaje, że pisze książki myśląc głównie o sobie samym, a nie o kobietach, jako o docelowych odbiorcach swojej twórczości. Dodaje, że ma dwa życiowe motta, jedno z nich dotyczy tego, by pisać w taki sposób, aby po jego książki chciały sięgać stare bibliotekarki. Natomiast czytelniczki zgodnie twierdzą, że Wiśniewski jest ekspertem w zakresie kobiecej natury.

Niektórzy zarzucają Wiśniewskiemu, że w swoich powieściach tworzy stereotyp kobiety, dla której najbardziej liczy się mężczyzna i domowe ognisko, jednak czytelniczki i tak go uwielbiają. Tym bardziej, że w kolejnym dziele potrafi formować takie stwierdzenia, które idealnie pasują do poglądów stricte feministycznych. Panie w niemal każdej jego publikacji potrafią odnaleźć cząstkę siebie, a takie utożsamianie się z bohaterkami powoduje, że są w stanie w inny sposób spojrzeć na własne życie. Przy okazji, jeszcze chętniej sięgają po każdą kolejna pozycję w dorobku Wiśniewskiego.

Należy podkreślić, że Janusz Wiśniewski nie trzyma się w swoich książkach schematów. Każda jego kolejna powieść zdecydowanie różni się od poprzedniej. Co więcej, żadna z nich nie jest typowym romansem, a mimo tego, Polki naprawdę pokochały tego autora. Co takiego mają w sobie jego książki? Autor znany jest z otwartości i bezpośredniości. W publikacjach wprost przekazuje swoje poglądy, nie bacząc na standardy, łamiąc tabu. Nie boi się pisać o różnych odcieniach miłości, bólu, o erotyce, religii, marzeniach, najtrudniejszych życiowych kwestiach. Używa przy tym zwięzłego i zrozumiałego języka. Czasem nawet w kilku zdaniach potrafi oddać całą kwintesencję książki, co powoduje, że jego twórczość tak łatwo trafia do kobiet.

Poza słynną już „Samotnością w sieci” opowiadającą o miłości dwóch osób mieszkających daleko siebie i komunikujących się tylko droga internetową, Wiśniewski podbił serca Polek także powieściami takimi, jak „Moja bliskość największa”, w której porusza temat wirtualnej fascynacji druga osobą, „Bikini” będące historią miłosną z II wojną światową w tle, czy zbiorem opowiadań pt. „Łóżko”.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.