sierpień 2013

Dodane przez w Kino, Kultura | 0 komentarzy

Izraelskie Kino Kobiece – przegląd

W ramach bydgoskich Duchamperii wyświetlone zostały etiudy studenckie dotyczące życia kobiet w Izraelu. Projekt o nazwie Izraelskie Kino Kobiece miał przybliżyć polskim widzom tematykę żydowskich kobiet, ich roli w społeczeństwie, ich praw i obowiązków wynikających z głęboko zakorzenionych tradycji izraelskich. Wszystkie te kwestie zostały poruszone w etiudach nakręconych w latach 2010-2011 przez młodych ludzi, dopiero rozpoczynających swoja przygodę z kamerą.

Chociaż oficjalna inauguracja Duchamperii miała miejsce 12 lipca, to jednak Izraelskie Kino Kobiece zostało przedstawione już 11 lipca. W ciągu 70 minut zaprezentowano łącznie 5 etiud. Każda z nich dotyczyła podobnej tematyki. Najbardziej kontrowersyjnym obrazem były 16-minutowe „Szwy” nakręcone przez Adiyę Imri Orr. Etiuda opowiadała historię dwóch lesbijek, którym urodziło się dziecko. Film przykuł szczególną uwagę, ponieważ homoseksualizm jest w Izraelu absolutnie zabroniony.

duchamperie

Kolejnym przedstawionym filmem był 12-minutowy „Tasnim” w reżyserii Elite Zexer. Ten obraz opowiada o tym, jak małe żydowskie dziewczynki przygotowywane są do roli, jaką będą pełniły w dorosłości, czyli do bycia dobrą żoną i matką. 17-minutowa „Ewa odchodzi” nakręcona przez Ayę Somech to historia o konserwatywnym mężczyźnie, którego żona stara się być nowoczesną, wyzwoloną kobietą. W tym obrazie wyjątkowo wyraźnie podkreśla się kwestię ortodoksyjności.

Kolejnym filmem było trwające 15 minut „Przesłuchanie”, którego twórczynią jest Eti Tsicko. Film opowiada o młodej, żydowskiej reżyserce, która postanawia spotkać się z Arabem. Okazuje się, że różnice między nimi są tak duże, iż musi dojść do pewnych napięć i emocjonujących sytuacji. Jeszcze jednym filmem wyświetlonym w ramach Izraelskiego Kina Kobiecego było „Barbie Blues”. To 18-minutowa opowieść o życiu na przedmieściach Tel Awiwu. Przedstawione etiudy miały nie tylko przybliżyć realia życia w Izraelu, ale także podkreślić, że tamtejsze kobiety coraz częściej mają dość życia, jakie było im dotychczas narzucane przez mężczyzn. Podejmowanie takiej tematyki przez studentki ma świadczyć o tym, że izraelskie kobiety chcą mieć coraz więcej do powiedzenia. Duchamperie w Bydgoszczy potrwają do 29 sierpnia. W tym czasie wyświetlonych ma zostać jeszcze szereg innych filmów. Pojawią się produkcje francuskie, kanadyjskie, chilijskie, brytyjskie. Oprócz tego, organizowane będą warsztaty emisji głosu i śpiewu białego. Wszystkie zajęcia i pokazy są bezpłatne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.