Dodane przez w Ikony mody | 0 komentarzy
Ikona mody – Coco Chanel
Ikona stylu i jedna z największych projektantek w historii światowej mody. Legenda i marka od prawie stu lat. Mowa oczywiście o Coco Chanel, której stroje zyskały uznanie i rozgłos. Jej nazwiskiem sygnowane są najlepsze produkty, począwszy od ubrań, przez perfumy, a na akcesoriach kończąc.
Coco Chanel tak naprawdę nazywała się Gabrielle Bonheur Chanel. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w Saumur, a zmarła 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. Dzieciństwo spędziła w sierocińcu, po tym jak zmarła jej matka, a ojciec porzucił rodzinę. Pierwsze pieniądze zarabiała jako piosenkarka w lokalnych barach. W 1913 roku postanowiła założyć swój pierwszy sklep, w którym sprzedawała kapelusze i dodatki.
Moda według Chanel
O francuskiej projektantce mody usłyszano dwa lata później, kiedy zaproponowała całkowicie odmiany styl w ubiorze dla kobiet. Jej projekty opierały się na prostych i sportowych fasonach. Hitem okazały się krótkie sukienki bez jakichkolwiek ozdób. Stroje Chanel przypadły do gustu zamożnym kobietom, które miały dość niewygodnych ubrań. Wykorzystanie nietypowego materiału, czyli dżerseju, używanego wcześniej tylko w bieliźniarstwie okazało się strzałem w dziesiątkę.
Coco Chanel zasłynęła także dzięki intrygującej linii perfum. Wylansowany w 1921 roku zapach Chanel No. 5. Do dziś oznacza on prestiż i dobry gust. Chanel miała wiele pomysłów, by ożywić świat mody. Na wybiegach prezentowały sukienki i stroje z dzianiny, golfy, „małą czarną” oraz charakterystyczne spodnie – dzwony. Wszystkie ten propozycje szybko zyskiwały aprobatę odbiorców i na stałe weszły do kanonu ubierania. Chanel miała wpływ nie tylko na trendy modowe w danym sezonie, ale również na fryzury i dodatki. Jej uczesanie „na pazia” stało się hitem. Tak samo jak biżuteria w postaci długich sznurów sztucznych pereł.
Marka Coco Chanel
Firma Chanel rozrastała się. W latach trzydziestych dla projektantki pracowało prawie 3500 osób. Okres wojny uniemożliwił kontynuowanie działalności domu mody. W tym czasie Coco Chanel mieszkała w hotelu Ritz. Obracała się wśród nazistów i nie kryła antysemickich poglądów. Na krótki czas wyjechała do Szwajcarii, powróciła w 1954 rok z projektem nietypowego kostiumu. Żakiet bez kołnierzyka i krótka spódniczka szybko stały się popularne. W 1983 roku kierownictwo nad firmą Chanel przejął Karl Lagerfeld, również wielki projektant mody. Chanel borykała się z uzależnieniem od narkotyków, zmarła w wieku 88 lat, nigdy nie wyszła za mąż.