Dodane przez w Kultura, Muzyka | 0 komentarzy
Cassandra Wilson na Festiwalu Jazzowym w Krakowie!
Od 9 kwietnia trwa XX Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. W jego ramach, w niedzielę 13 kwietnia wystąpiła słynna jazzowa wokalistka Cassandra Wilson. Koncert Wilson odbył się w Kijów Centrum, a w jego trakcie piosenkarka wykonała piosenki pochodzące z różnych albumów. Dzięki temu, zapewne wszyscy przybyli na koncert fani jej talentu wyszli w pełni zadowoleni. Wokalistka ma na swoim koncie około 20 płyt, więc miała z czego układać program niedzielnego występu.
Cassandra Wilson urodziła się 4 grudnia 1955 r. w USA. Pochodzi z muzykalnej rodziny. W młodości zaczęła uczyć się gry na fortepianie. Sztukę tę opanowywała do perfekcji łącznie przez 13 lat. Grała również na gitarze i pobierała lekcje śpiewu. Mieszkając w Nowym Orleanie, występowała na scenie z takimi gwiazdami, jak Earl Turbinton oraz Ellis Marsalis. Śpiewem jazzowym na poważnie zainteresowała się dopiero na początku lat 80., po przeprowadzce do stanu New Jersey. Niedługo później zaczęła nagrywać własne piosenki i dość szybko wydała pierwszą płytę. Dziś uważana jest za jedną z najsłynniejszych współczesnych piosenkarek jazzowych. Fani uwielbiają ją za niezwykłą barwę głosu, która idealnie pasuje zarówno do brzmień typowo jazzowych, jak i tych bardziej bluesowych, a nawet folkowych.
Poza Cassandrą Wilson, na XX Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” zaproszono także trio Medeski, Martin & Wood oraz mającego z nimi zagrać gitarzystę Nelca Cline’a. Ponadto, wśród gości znalazła się również pochodząca z Japonii pianistka i kompozytorka Hiromi, która w bardzo ciekawy sposób łączy muzykę jazzową z progresywnym rockiem oraz brzmieniami klasycznymi. Innym interesującym wydarzeniem podczas festiwalu będzie premiera albumu skrzypka Adama Bałdycha oraz pianisty Yarona Hermana pt. „The New Tradition”. Dodatkowo, odbyć ma się premiera płyty pianisty Dominika Wani pt. „Ravel”.
Patronat nad krakowskim festiwalem już po raz wtóry objęło UNESCO, które wcześniej uznało 30 kwietnia Międzynarodowym Dniem Jazzu. Zadbano zatem o to, by dzień ten był zarazem ostatnim dniem trwania wielkiej, jazzowej imprezy. Poza koncertami, 30 kwietnia odbywać mają się warsztaty muzyczne, happeningi oraz relacja z oficjalnych obchodów Dnia Jazzu w japońskiej Osace. Natomiast na dwa dni przed zakończeniem festiwalu, 28 kwietnia, na krakowskich scenach zaprezentują się młode jazzowe talenty.