lipiec 2011

Dodane przez w Czasopisma, Kultura | 0 komentarzy

Fenomen Vouge’a

Fenomen Vouge’aVogue to amerykańskie czasopismo przeznaczone dla kobiet. Wydawany jest od końca XIX wieku (IX 1892) do dnia dzisiejszego. Tematyka tego magazynu obejmuje modę, najnowsze trendy, kreacje, wzornictwo, życie gwiazd, a nawet sztukę czy politykę. Stanowi jedno z najważniejszych kobiecych pism o modzie (dla wielu jest biblią mody) i jest najbardziej wpływowy spośród nich wszystkich.

Vogue’a założył Arthur Baldwin Turnure. Po jego śmierci (1909 r.) magazyn rozszerzył swoją działalność poza granice USA i przeszedł wiele przemian. M.in. wyszedł do młodzieży podczas rewolucji seksualnej, otwarcie wypowiadając się w temacie seksualności. Wtedy też pismo przejęło nowojorskie wydawnictwo Condé Nast i zaczęło pojawiać się jako dwutygodnik.

Dziś Vogue jest miesięcznikiem i bezkonkurencyjnym czasopismem z pierwszej półki. Pokazuje produkty luksusowe i najnowsze kolekcje. Przedstawia świat niedostępny dla przeciętnej czytelniczki i może to właśnie w tym tkwi sekret jego fenomenu.

Fenomen Vouge'a

Jego największym atutem są zdjęcia i współpraca z największymi fotografami na świecie. Kupując Vogue’a ma się pewność, że będą w nim świetne, oryginalne i świeże fotografie mody.

Stanowisko redaktora naczelnego amerykańskiego Vogue’a zajmowały:

  • Edna Woolman Chase (1914-1951),
  • Jessica Daves (1952-1962),
  • Diana Vreeland (1963-czerwiec 1971),
  • Grace Mirabella (lipiec 1971-październik 1988),
  • Anna Wintour (od listopada 1988).

Dzięki tej ostatniej Vogue zaczął prezentować najnowsze trendy w modzie w przystępniejszej formie. Jej celem stała się ochrona wysokiego statusu magazynu, a także jego autorytetu  w publikacjach o modzie. Pismo stało się również bardziej przyjazne dla młodych projektantów. Obecność Anny Wintour (rozpoznawalnej dzięki fryzurze na boba i okularom przeciwsłonecznym) na pokazach mody daje gwarancję wysokiego statusu danego projektanta.

Fenomen Vouge'a

W brytyjskiej edycji Vogue’a redaktorką naczelną jest Alexandra Shulman, zaś francuskiej – Emmanuelle Alt.

Miesięcznik Vogue wydawany jest w 18 krajach: Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Chinach, Japonii, Indiach, Korei Południowej, Meksyku, Portugalii, Rosji, Turcji i na Tajwanie.

Pismo nie ma swojej polskiej wersji, ale można u nas nabyć brytyjskiego Vogue’a za ok. 4 euro.

Istnieje także Men’s Vogue (pismo dla mężczyzn, ukazujące się dwa razy w roku) oraz Teen Vogue (wydanie dla nastolatków). Oba magazyny wydaje nowojorskie Condé Nast.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.