sierpień 2011

Dodane przez w Domy mody | 0 komentarzy

Domy mody – Dior

Historia domu mody Dior miała swój początek w 1946 roku. Wtedy to bowiem Christian Dior założył w niewielkim, paryskim atelier swoją firmę. Pierwsza pracownia tego jednego z obecnie najsłynniejszych projektantów mody na świecie mieściła się w prywatnym domu na ulicy Avenue Montaigne w Paryżu.

Firma Dior rozwinęła się po uzyskaniu wsparcia finansowego ze strony bogatego biznesmena Marcela Boussaca. Wówczas francuski projektant miał do dyspozycji 6 milionów franków kapitału oraz 80 pracowników. Już wkrótce doszło do stworzenia pierwszej kolekcji, składającej się z 90 modeli. Początkowo nazwano ją „Eight” i „Corolla”, zaś z czasem przeszła do historii jako „New Look”.

W tym samym czasie wykreowano nowy zapach perfum – Miss Dior, a po kilku latach – Diorama. W 1948 roku otwarto w Nowym Jorku Christian Dior Parfums. Wraz z początkiem lat 50. zezwolono na wykorzystanie logo Christian Dior na torebkach, kapeluszach, szalikach i biżuterii. Następnie Dior dzięki pomocy Rogera Viviera zaczął tworzyć także buty oraz kostiumy filmowe dla takich gwiazd jak Ava Gardner czy Marlena Dietrich. Wydał również wydał książkę pt. „Je Suis Couturier”, podsumowującą jego karierę.

Dom mody - Dior

(źródło: SimonQ - flickr.com)

 

Projektanci Diora

Christian Dior zmarł 4 marca 1957 roku u szczytu swojej światłości w świecie mody. W tym czasie jego marka sięgnęła statusu globalnej potęgi. Po śmierci tego genialnego projektanta w jego firmie zapanował chaos. Ten zamęt opanował nowy dyrektor artystyczny, liczący wówczas zaledwie 21 lat – Yves Saint Laurent. Na swojego asystenta wybrał go jeszcze sam Dior. Niestety Yves Saint Laurent tworzył kolekcje zbyt odważne jak na lata 60. Dlatego też Marcel Boussac odwołał go ze stanowiska.

W 1960 roku nowym dyrektorem artystycznym został Marc Bohan. Rok później zaprojektował on popularną wśród gwiazd kolekcję „Slim Look„. Od 1967 roku produkowana jest kolekcja Baby Dior. Trzy lata potem dom mody Dior zaczął szyć i projektować także dla mężczyzn. W 1978 roku Boussac Group ogłosiło upadłość i zostało przejęte przez Willot Group, a następnie przez Bernarda Arnaulta (szef zarządu od 1984 r. do dziś).

W 1989 roku dyrektorem artystycznym domu mody Dior został Gianfranco Ferre. Preferował on kreacje bardziej surowe i wyrafinowane niż jego poprzednicy. Od 1997 roku firmą dowodzi John Galliano, który jest odpowiedzialny za jej artystyczny wizerunek (dyrektor artystyczny domu mody Christian Dior). W 2000 roku projektantem Dior Homme był Hedi Slimane. W dniu dzisiejszym męską kolekcją zarządza Kris van Assche.

Cechą charakterystyczną domu mody Dior jest połączenie luksusu z nowoczesnością. Dodatki z logo CD są bardzo pożądane wśród pań. Marka Dior to także potęga kosmetyczna, zajmująca się produkcją kosmetyków do pielęgnacji czy makijażu oraz perfum.

Kobieta Diora jest uwodzicielska, romantyczna, lubiąca bieliźniane akcenty w stroju codziennym, a także praktyczne męskie rozwiązania czy ekskluzywne akcesoria. Mężczyzna Dior Homme nosi prosty i funkcjonalny ubiór, uszyty z luksusowych tkanin.

Marka Christiana Diora posiada ponad 160 butików na całym świecie, z czego najbliższy Polakom znajduje się w Berlinie. Rzeczy tej marki można również znaleźć w internecie (Dior.com).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.