październik 2011

Dodane przez w Domy mody | 0 komentarzy

Dom mody – Gucci

Gucci, a dokładniej House of Gucci to jednej najbardziej znanych domów mody na świecie. Został założony we Florencji w 1921 roku. Jego twórcą był włoski projektant Guccio Gucci. Z czasem do firmy przyłączyli się inni twórcy trendów. Pierwszy butik Gucciego funkcjonował od 1938 roku w Rzymie i cieszył się sporą popularnością. Projektant tworzył również dla innych, cenionych wówczas marek.

W 1947 roku na rynku pojawiła się słynna torba bamboo. Do dziś uznawana jest za kultową w dziedzinie mody. Guccio Gucci miał sześcioro dzieci. Jeden z jego synów Aldo, po śmierci ojca postanowił rozszerzyć działalność firmy. Wkrótce otwarto kolejne butiki, ale tym razem poza Włochami. Sklepy działały w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. A w 1960 roku Gucci pojawił się też w Hongkongu i Tokio. Aktualnie marka ta znana jest na całym świecie, a jej punkty są niemalże wszędzie.

Dom mody Gucci

Przedsiębiorstwo rozrastało się. W latach sześćdziesiątych wymyślone specyficzne logo Gucciego, czyli dwie połączone ze sobą litery G. Ów znak kojarzony jest obecnie z prestiżem i luksusem. Ubrania od Gucciego nosiły wielkie gwiazdy m.in. Grace Kelly i Jackie Kennedy. To jednak nie uchroniło firmy przed kłopotami finansowymi, które związane były z rodzinnymi konfliktami. Przedsiębiorstwo wyszło na prostą. W latach osiemdziesiątych Aldo wraz ze swoim synem otworzył dział perfum. Firma notowana była wtedy na giełdzie. Sławę przynosiły jej ciągłe awantury rodzinne, a nie nowe produkty. Promocję marki Gucci wspierały również znane osobistości jak Audrey Hepburn.

Kolejny właściciel firmy, Maurizio Gucci, zmienił działanie wewnątrz spółki, odseparowując rodzinne sprawy od biznesu. Zatrudnienie specjalistów przyniosło sukces, a firma zaczęła prosperować na odpowiednim poziomie. Co roku pod nazwą marki wydaje się mnóstwo produktów. Jako dom mody charakteryzuje się obcisłymi spódnicami, stylem glamour oraz zmysłowymi kreacjami na wieczór, tworzonymi dawniej przez Toma Forda, znanego projektanta.

Tom Ford pracował dla Gucciego od połowy lat dziewięćdziesiątych. Projektował przede wszystkim damskie kolekcje. Z włoskim domem mody rozstał się w 2004 roku. Wówczas zatrudniono nowych stylistów: Johna Raya, zajmującego się modą męską, Alessandra Facchinetti – którego domeną była moda damska oraz Fridę Gianni od dodatków. Po odejściu Facchinetti kolekcjami dla kobiet zajmuje się Giannini.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.