Kwiecień 2012

Dodane przez w Domy mody | 0 komentarzy

Dom mody – Burberry

W świecie mody aktualne trendy wyznacza wiele marek. Wśród tych wiodących wymienić można z pewnością brytyjski dom mody Burberry. Luksusowe stroje i akcesoria proponowane przez tę markę od ponad stu lat cieszą się dużym uznaniem w gronie gwiazd showbiznesu, polityków i biznesmenów.

Nazwa domu mody wywodzi się od nazwiska jego właściciela. Thomas Burberry założył firmę w 1856 roku w Hampshire w Anglii. Ubrania sygnowane przez niego szybko znalazły zwolenników wśród angielskiej społeczności. Prestiżu dodawał fakt, iż do klientów Burberry należała Rodzina Królewska. Przedsiębiorstwo na rynek wypuszczało wysokiej jakości produkty dla kobiet i mężczyzn. Ubrania dostępne były w butikach, początkowo tylko w Wielkiej Brytania. Wkrótce sklepy pojawiły się także w innych krajach.

Dom mody Burberry

ElvertBarnes - flickr

Symbolem Burberry jest kratka, którą wykorzystywano przy projektowania różnych ubrań. Niezwykle charakterystycznym strojem, jaki wypuścił ten dom mody jest trencz z gabardyny. Nowy materiał, jaki wynalazł Thomas Burberry okazał się wygodny i elegancki. Płaszcz rozsławiła sama Marlena Dietrich. Zawsze na topie, noszony jest obecnie zarówno przez kobiety, jaki i mężczyzn.

Kratka została opatentowana przez przedsiębiorstwo w 1924 roku. Najpierw była to czarno-biało-czerwone pasy na żółtobeżowym tle, gdzie widoczny był również herb rodu Burberry, czyli rycerz. Aktualnie klasyczną wersję zastąpiła bardziej stonowana opcja, w której tło jest wyłącznie beżowe, a czerwone pasy zmieniły kolor na ciemnoróżowy. Usunięto także znak rycerza.

Na przestrzenie ostatniego stulecia ubrania Burberry zachwycały np. Winstona Churchilla oraz Rudyarda Kiplinga. Aktualnie ten styl kojarzony jest z gwiazdami kina i sportu, jak Brad Pitt, Orlando Bloom, David Beckham, Uma Thurman oraz Gwyneth Paltrow. Twarzą marki Burberry została niedawno Emma Watson. W Polsce z produktów domu mody korzystał znany polityk Jan Rokita. Butiki Burberry znajdują się w Warszawie na Placu Trzech Krzyży, w Poznaniu na Placu Wolności oraz katowickiej Silesia City Center. Ze względu na ceny ubrania i dodatki Burberry są zasięgu tylko nielicznych. Dżinsy kosztują bowiem ponad 1 tys. zł, torba Burberry prawie 3 tys. zł, a klasyczny trencz – 4 tys. złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.