Luty 2014

Dodane przez w Moda i styl | 0 komentarzy

Błękitny diament za 20 milionów dolarów

Nie od dziś wiadomo, że Republika Południowej Afryki to jeden z krajów, w których wydobywa się największe diamenty na świecie. Niedawno znaleziono tam błękitny diament, którego wartość wyliczono na 20 milionów dolarów! Ten niezwykły kamień znaleziono w oddalonej o ok. 40 km od Pretorii kopalni Cullinan. Wstępnego oszacowania wartości pięknego diamentu podjęła się spółka Petra Diamonds, która od 2008 r. jest właścicielem całej kopalni. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że prawdziwą wartość poznamy dopiero po oszlifowaniu diamentu, gdy dowiemy się, jaka będzie jego ostateczna waga. Obecnie jest to 29,6 karatów.

Błękitne diamenty

Chociaż wskutek szlifowania waga diamentu na pewno ulegnie zmniejszeniu, to jednak jego ogromna wartość będzie wynikała głównie z faktu, iż bardzo rzadko spotykane są tego typu kamienie w tak niezwykłym kolorze. Pomimo tego, że kopalnia Cullinan słynie na całym świecie ze szczęścia do wydobywania właśnie błękitnych diamentów, to jednak tym razem eksperci zachwycają się szczególnym nasyceniem toni oraz głębią błękitu dostrzegalnego nawet w nieoszlifowanym kamieniu.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie są dalsze plany względem cudownego, błękitnego diamentu. Nikt nie potrafi określić, czy zostanie on zachowany w całości, czy może zostanie pocięty na drobniejsze kawałki. Nie podano również żadnych informacji odnośnie sposobu szlifowania, jaki zostanie zastosowany do jego obróbki. Specjaliści są jednak przekonani, że wartość kamienia może przekroczyć 20 milionów dolarów, co oznaczałoby, że będzie on kosztował przeszło 61 milionów złotych! Swoje wyliczenia opierają głównie na poprzednich, sprzedanych przez Petra Diamonds kamieniach szlachetnych, które były wydobywane nie tylko w RPA, ale również w Botswanie oraz Tanzanii, gdzie docierają prace górnicze spółki.

W ubiegłym roku Petra Diamonds sprzedała mniejszy, błękitny diament o wadze 25,5 karatów. Jego cena sięgnęła 16,9 milionów dolarów. Poza tym, warto przypomnieć, że to właśnie w kopalni Cullinan znaleziono największy diament w historii. W 1905r. wykopano Cullinan Diamond, który ważył 3106 karatów. Nie zachowano go jednak w całości. Po przecięciu oszlifowano obie części i nazwano je Pierwszą oraz Drugą Gwiazdą Afryki. Oba diamenty należą do brytyjskich klejnotów koronnych. Przechowywane są w londyńskim skarbcu Tower.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *