listopad 2012

Dodane przez w Fryzury | 0 komentarzy

Bezpieczne rozjaśnianie włosów

Rozjaśnianie włosów to proces, w którym wybijany jest naturalny pigment włosa. Wynika to z reakcji utleniania. Efekt końcowy może być różny i zależy od stanu włosów (zniszczone szybciej się odbarwiają), ich wyjściowego koloru oraz rodzaju (cienkie łatwiej poddają się rozjaśnieniu). Ten zabieg jest najmniej korzystny dla kondycji włosów i najbardziej inwazyjny spośród wszystkich zabiegów koloryzujących. Wymaga też szczególnej ostrożności i warto udać się na niego do specjalisty. Szybka zmiana koloru bez udziału fachowca może skończyć się dla naszych włosów tragicznie (przesuszenie, zniszczenie ich struktury, a następnie wykruszanie się poszczególnych włosów).

Bezpieczne rozjaśnianie włosów

QuotalbleKidney (flickr)

Mamy trzy metody rozjaśniania włosów:

  1. Domowy sposób za pomocą gotowych rozjaśniaczy ze sklepu. Użycie tych środków zwykle jest bardzo ryzykowne, albowiem mają bardzo silne działanie i w rękach amatora mogą przyczynić się do zniszczenia włosów. Nie ma pewności co do ostatecznego odcienia czupryny i jednolitości jej koloru. Zaletą tej metody jest jej niski koszt.
  2. Naturalny, babciny sposób rozjaśniania włosów. Polega na płukaniu czupryny w naparze z rumianku, która rozświetla jasne włosy. Można także suszyć na słońcu mokre włosy, które uprzednio zostały nasiąknięte sokiem z cytryny. Metoda ta bardzo wysusza włosy i je niszczy. Polewanie czupryny wodą utlenioną skutkuje wykruszeniem się włosów, które z czasem zaczynają przypominać siano. Wszystkie przedstawione powyżej naturalne sposoby odbarwiania może i niewiele kosztują, lecz bardzo niszczą włosy.
  3. Odbarwianie pigmentów włosów w salonie fryzjerskim. Specjaliści dobierają moc roztworu utleniającego, dostosowując go do rodzaju i stanu włosów, a także oczekiwań wobec ostatecznego efektu. Najczęściej proponuje się powolne przechodzenie z brunetki do blondynki. Przemiana następuje etapami, żeby nie doszło do zniszczenia włosów.  Początkowo zachęcają do zrobienia sobie pasemek, by stopniowo dojść do jasnego odcienia czupryny. Zaletą tej metody jest równomierny, oczekiwany odcień włosów, przy jednoczesnej minimalizacji ich zniszczenia. Koszt tego zabiegu zależy od wybranego salonu.

Zbyt mocne działanie odbarwiające naturalnego odcienia naszej czupryny może przyczynić się do silnego wysuszenia włosów i spowodować ich łamliwość. Takie wysuszenie będzie zaletą wtedy, gdy wcześniej narzekaliśmy na nadmierne przetłuszczanie się włosów. Po rozjaśnieniu proces łojotokowy zostanie zminimalizowany.

Każdy zabieg rozjaśniania włosów niszczy ich strukturę. Najmniejszy stopień uszkodzeń gwarantuje przeprowadzenie go w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Trzeba również pamiętać, że po rozjaśnieniu włosów będziemy mieli do czynienia z konsekwencjami, jakimi są odrosty. Zazwyczaj co miesiąc trzeba poddawać je zabiegowi uzupełniania koloru. Należy także pamiętać, iż odbarwianie eliminuje możliwość innych stylizacji, np. trwałej ondulacji, która dodatkowo wysusza. Przed wypróbowaniem któregokolwiek z trzech podanych sposobów rozjaśniania włosów należy tę kwestię gruntownie przemyśleć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.