Dodane przez w Fryzury, Kosmetyki | 0 komentarzy
Łupież? Pozbądź się go raz na zawsze!
Łupież jest chorobą skóry głowy, której objawem jest nadmierne złuszczanie się zrogowaciałej warstwy naskórka. Powstaje, gdy nie dbamy o skórę głowy; podrażnimy ją kosmetykami do pielęgnacji włosów (szampony, żele, lakiery, pianki, farby do włosów); wysuszymy zbyt chlorowaną wodą; mamy predyspozycje genetyczne lub zaburzenia hormonalne, a także gdy żyjemy w ciągłym stresie. Połowa z nas cierpi na tę chorobę, lecz nie wolno jej bagatelizować. Nie należy mylić tego schorzenia z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry głowy czy grzybicą.
Można wyróżnić 2 główne rodzaje tej przypadłości:
- Łupież suchy, czyli zwykły – jego symptomem są niewielkie, suche płatki naskórka złuszczające się na skórze głowy. Nie uszkadza on włosów. Może się przekształcić w łupież tłusty lub występować na skórze gładkiej. Choroba zazwyczaj dotyka osób przed dwudziestym rokiem życia.
- Łupież tłusty bądź łojotokowy- objawami są tłuste, żółte, nawarstwione łuski, które czasem tworzą strupy. Może mu towarzyszyć świąd. Następstwem tej dolegliwości nierzadko jest łysienie łojotokowe. Choroba dotyka częściej mężczyzn niż kobiet i występuje przeważnie po dwudziestym roku życia.
Aby pozbyć się łupieżu, stosuje się leki zewnętrzne. Są to zazwyczaj lecznicze szampony przeciwłupieżowe, zawierające siarczek selenu pyritionu, kwas salicylowy, smołę pogazową lub sól cynkową. W leczeniu łupieżu o podłożu grzybiczym skuteczne są leki zewnętrzne z ketokonazolem, flutrimazolem, klotrimazolem, bifonazolem lub mikonazolem. W przypadku szamponów najważniejsze jest ich regularne stosowanie. Przeciwko zaawansowanym objawom poleca się oliwkę salicynową (Salicylol), która usuwa nadmierną ilość łusek. Przed nasmarowaniem nią głowy należy ją lekko podgrzać, a następnie przykryć głowę folią i zawinąć ręcznikiem. Zmywa się ją po 2-4 godzinach. Te środki są dostępne w aptekach bez recepty. Z domowej apteczki można wybrać oliwkę dziecięcą i przez 5 min (przed myciem włosów) wcierać ją w skórę głowy. Rodzaj zalecanych preparatów zależy od nasilenia choroby. Podczas kuracji szczególnie dokuczliwych form łupieżu stosuje się także kremy i maści. Jeśli kosmetyki nie przynoszą efektów, obowiązkowa jest wizyta u dermatologa.
Dla uzupełnienia leczenia zaleca się dietę bogatą w witaminy z grupy B, witaminę A i E, selen, krzem oraz cynk. Znajdziemy je w drożdżach, warzywach, owocach oraz kiełkach zbóż.
Nieleczony łupież może spowodować stan zapalny skóry, a tym samym zakażenie grzybicze, które przyczynia się do wypadania włosów.